ברוכים הבאים, גאסט

זעהן שמיץ אין יעדע זאך
(0 באזוכער) 
  • בלאט:
  • 1

טעמע: זעהן שמיץ אין יעדע זאך 2552 באזוכער

זעהן שמיץ אין יעדע זאך י"ב כסלו התשע"ח 15:20 #246685

• זהל
  • שר העשרים
  • מעלדונגען: 33
  • האט שוין געלייקט: 15 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 29 מאל
  • קאָרמא: 1
עס איז דא חברה וואס ווערן מורדיג אנגערייצץ פין יעדע קלייניקייט אזוי פארשטיי איך נאכן זיך דרייען דא א שטיקל צייט
איך מיין אז אויף דעם דארף מען ארבייטן האסט געזען דאס אין דאס איז וואס?
לעצט פארראכטן: י"ב כסלו התשע"ח 15:22 דורך זהל.

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך י"ב כסלו התשע"ח 19:16 #246700

• לומד
  • איצטיגע שטרעקע: 1004 טעג
  • שר חמש מאות
  • מעלדונגען: 1019
  • האט שוין געלייקט: 4329 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 1412 מאל
  • קאָרמא: 11
זהל געשריבן on י"ב כסלו התשע"ח 15:20:
עס איז דא חברה וואס ווערן מורדיג אנגערייצץ פין יעדע קלייניקייט אזוי פארשטיי איך נאכן זיך דרייען דא א שטיקל צייט

איך פארשטיי נישט דיין שאלה. די גאנצע פארום איז דאך געמאכט פאר דעם, ווייל עס איז דא חברה (ווי מיר) וואס ווערן אהנגערייצט פון יעדע קלייניגקייט. און יעדער פארציילן וואס ער טוהט.

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך י"ג כסלו התשע"ח 11:16 #246704

• friend
  • שר חמש מאות
  • כי ימינך פשוטה לקבל שבים
  • מעלדונגען: 964
  • האט שוין געלייקט: 323 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 932 מאל
  • קאָרמא: 10

ריכטיג אויף דעם ארבעט איך. או איך האב עס שוין געשריבן ערגעץ אז ווען איך זעה עפעס טראכט איך אריין אביסל טיפער (ביי יעדע פאל אביסל אנדרשט) און רוב מאל גייט די תאווה אוועג
די פראבלעם הייבט זיך אבער אן ווען מען כאפט זיך א מינוט צו שפעט און די קאפ האלט שוין אסאך אסאך ווייטער און מען דארף אנהויבען צריקדרייען,

מען דארף זיין גוט צו יעדעם אבער נישט מיט יעדעם

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך י"ג כסלו התשע"ח 11:19 #246705

• friend
  • שר חמש מאות
עס איז דא חברה וואס ווערן מורדיג אנגערייצץ פין יעדע קלייניקייט

אויב ביסטו נישט פון די חברה דארפסטו זיך נישט דרייען דא ביי די פראבלעמן און שוועריגייטן
קענסט זיך דרייען ביי די חלק הבית מדרש און נעמען חיזיק און זעהן שיינע געדאנקן אויף שמירת עינים

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך כ"ה כסלו התשע"ח 12:19 #247040

• שמייכל
  • שר חמש מאות
  • בשמייכל טוב יותר
  • מעלדונגען: 2030
  • האט שוין געלייקט: 20 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 149 מאל
  • קאָרמא: 18

גם אני הקטן שמייכל נלקה בדבר זה, אחר כל התשובה, ואחרי היות לי כמה ימי טהרה, עכ"ז מכיון שטעמתי המים העכורים, וכפועל יוצא מזה נשארתי במתנה כזו:
שכל פעם שאני רואה דבר שרגלתי להשתמש בזה כעין טריגע"ר לשעבר, אזי נתעורר התאוה מחדש, וצריך אני ממש לנתק מזה תיכף ומיד
אגב ראיתי עצה טובה בזה, שראיתי מעשה מר"ר זושא זצ"ל שנתרגל בזה, שכך פעם שראה אשה חשב כאילו זה שק של תבן, וזה עזר לי הרבה, כי ראיתי בשדות שמניחים שמה בגדי אנשים ממולאים בתבן להרחיק העופות מלבוא בשדות
ברכה והצלחה
שמייכל

ווען עס גייט שווער איז א סימן אז מען פארט בארג ארויף, אלזא געב נאך געזאלין

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך כ"ה כסלו התשע"ח 15:59 #247058

• Hilega
  • איצטיגע שטרעקע: 179 טעג
  • שר האלף
  • מעלדונגען: 362
  • האט שוין געלייקט: 525 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 783 מאל
  • קאָרמא: 6

וזהו הטעם שאני כותב רק בלשון קודש. כדי שלא להזכיר הימים העכורים שבו הייתי כותב באידיש.

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך כ"ה כסלו התשע"ח 16:32 #247060

• 5050
  • איצטיגע שטרעקע: 34 טעג
  • שר המאה
  • מעלדונגען: 245
  • האט שוין געלייקט: 468 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 499 מאל
  • קאָרמא: 4
שמייכל געשריבן on כ"ה כסלו התשע"ח 12:19:

גם אני הקטן שמייכל נלקה בדבר זה, אחר כל התשובה, ואחרי היות לי כמה ימי טהרה, עכ"ז מכיון שטעמתי המים העכורים, וכפועל יוצא מזה נשארתי במתנה כזו:
שכל פעם שאני רואה דבר שרגלתי להשתמש בזה כעין טריגע"ר לשעבר, אזי נתעורר התאוה מחדש, וצריך אני ממש לנתק מזה תיכף ומיד
אגב ראיתי עצה טובה בזה, שראיתי מעשה מר"ר זושא זצ"ל שנתרגל בזה, שכך פעם שראה אשה חשב כאילו זה שק של תבן, וזה עזר לי הרבה, כי ראיתי בשדות שמניחים שמה בגדי אנשים ממולאים בתבן להרחיק העופות מלבוא בשדות
ברכה והצלחה
שמייכל

שלום עליכם הרב שמייכל, וואס מאכט איר ?שוין לאננ נישט גהערט פין אייך?

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך כ"ה כסלו התשע"ח 16:52 #247061

• לבטהור
  • שר האלף
  • מעלדונגען: 394
  • האט שוין געלייקט: 470 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 403 מאל
  • קאָרמא: 13

ברכה והצלחה
שמייכל

זהו גמרא מפורשת . מי יודע איזה גמרא? ואני יותן לו דאנאעם קאסטערטט, איני יודע איך כותבים דאנאט בלשה"ק

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך כ"ה כסלו התשע"ח 16:53 #247062

• לבטהור
  • שר האלף
friend געשריבן on י"ג כסלו התשע"ח 11:16:

ריכטיג אויף דעם ארבעט איך. או איך האב עס שוין געשריבן ערגעץ אז ווען איך זעה עפעס טראכט איך אריין אביסל טיפער (ביי יעדע פאל אביסל אנדרשט) און רוב מאל גייט די תאווה אוועג
די פראבלעם הייבט זיך אבער אן ווען מען כאפט זיך א מינוט צו שפעט און די קאפ האלט שוין אסאך אסאך ווייטער און מען דארף אנהויבען צריקדרייען,

ג

גם אני, ואיני מבין מה זה"ל כותב 

לעצט פארראכטן: כ"ה כסלו התשע"ח 21:55 דורך לבטהור.

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך כ"ה כסלו התשע"ח 16:59 #247064

• 5050
  • איצטיגע שטרעקע: 34 טעג
  • שר המאה
  • מעלדונגען: 245
  • האט שוין געלייקט: 468 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 499 מאל
  • קאָרמא: 4
עס זעהט אוס וי דער עולם האלט דא נאכען זיך וואשען פאר די המוציא, חברה חייפעס א ביס אין קומט צי זיך

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך כ"ה כסלו התשע"ח 18:42 #247065

• Hilega
  • שר האלף

לב טהור.

מה זה דאנאט.

האם כוונתכם לסופגניות?

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך כ"ה כסלו התשע"ח 21:58 #247066

• לבטהור
  • שר האלף

אתה יודע מה זה קאסטערט? בלי קאסטערט הסופגויניות לא שוה כלום 

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך כ"ה כסלו התשע"ח 22:02 #247067

• Hilega
  • שר האלף

האם יש שייכות להקאסטרעט הזה. אם הקאסטרא המנהיג של קובה?

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך כ"ו כסלו התשע"ח 11:15 #247074

• friend
  • שר חמש מאות
געקאפיט פון א אלטע פאסט

פון די אנדערע זייט אבער, אדרבא, מיר ווארטן זייער שטארק צו הערן קאמענטארן, פארשלאגן, פראבלעמען א.ד.ג. פונעם ציבור, וואו מ'שטויסט זיך אלס אן אין די זאכן, כדי ס'איז אונז זיין סאך גרינגער צו ווייטער פארזעצן מיט די ארבעט צו פארשענערן און פארבעסערן אונזער סייט עצהיו"ט.

"און אויך, ווער עס קען זיך אנטראגן עפעס הילף, ווי למשל צו טרענסעלעיטן פון ענגליש צו אידיש וכדומה, זאל זיך ביטע אנרופן, וואס דאס וועט אויך זיין א געוואלדיגע הילף."

און אויך, ווער עס קען זיך אנטראגן עפעס הילף, ווי למשל צו טרענסעלעיטן פון "לשון קדוש" צו אידיש וכדומה, זאל זיך ביטע אנרופן, וואס דאס וועט אויך זיין א געוואלדיגע הילף.

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך כ"ז כסלו התשע"ח 06:27 #247090

• גבאי
  • איצטיגע שטרעקע: 1426 טעג
  • אחראי
  • מעלדונגען: 423
  • האט שוין געלייקט: 882 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 722 מאל
  • קאָרמא: 14

ברכה והצלחה
שמייכל

יישר כח ר' שמייכל, איר שרייבט אז איר דארפט מנתק זיין דעם טריגער, אבער איר שרייבט נישט וויאזוי איר טוט דאס, אפשר וואלט איר געוואלט אביסל מרחיב הדיבור זיין אויף דעם.

יישר כח למפרע

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך כ"ז כסלו התשע"ח 08:51 #247092

• friend
  • שר חמש מאות
ר' שמייכל איז שוין לאנג נישט דא
עס איז נאר געווען א בליץ באזיך
ער פלעגט שרייבען זייער אסאך און זייער גוטע געדאנקן

לעצט פארראכטן: כ"ז כסלו התשע"ח 08:52 דורך friend.

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך כ"ז כסלו התשע"ח 14:04 #247110

• גבאי
  • אחראי
איך טוה מיינס. איך זארג נישט פאר די רעזולטאטן. דאס איז נישט אין מיינע הענט.

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך ג' טבת התשע"ח 11:00 #247271

• שמייכל
  • שר חמש מאות
  • בשמייכל טוב יותר

למען השם לאז איך נישט דעם טריגער ווערן דיוועלאפד
איך דריי זיך אוועק תיכף ומיד
און איך טראכט גלייך פון אנדערע ענינים אדער פון שטרוי..................
און אזוי בלייב איך אלץ מיט א שמייכל
ווייל אויב דער שגץ איז מיט אלע זיינע/אירע רמ"ח ושס"ה דאן איז שוין ממש געהעריגע נסיונות עצומות
און מיין עיקר קאמפף איז אויף ציפארמיידן דעם שגץ פון אוועקצינעמען מיין שמייכל
און דעמאלטס בין איך מיט השי"ת

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך ג' טבת התשע"ח 11:04 #247273

• שמייכל
  • שר חמש מאות
  • בשמייכל טוב יותר

ראיתי בספה"ק ליקוטי תורה מהרב בעל התניא בפ' ואתחנן כמדומה לי בדף עד עמוד ד
שבעל תשובה אסור לו ליליך במקום סכנה ולומר שיודע אני בנפשי שאשמור עצמי
ואסור לו לומר אפשי בבשר חזור ורק התורה אוסרתו
כי זה רק באדם שלא חטא מעולם
אבל בעל תשובה (דהיינו הדור הזה) צריכים לומר אי אפשי בבשר חזור
וצריכים לקבוע בלבם שנאה גמורה וממשית להבשר החזיר הזה...
עיין שם כי הדברים מתוקין וקילורין לעיניים
אפשר קען איינער דאס סקענען און ארויפלייגן דא לזכות הרבים
פון שמייכל

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך ג' טבת התשע"ח 13:41 #247278

• זהל
  • שר העשרים
  • מעלדונגען: 33
  • האט שוין געלייקט: 15 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 29 מאל
שמייכל געשריבן on ג' טבת התשע"ח 11:00:

למען השם לאז איך נישט דעם טריגער ווערן דיוועלאפד
איך דריי זיך אוועק תיכף ומיד
און איך טראכט גלייך פון אנדערע ענינים אדער פון שטרוי..................
און אזוי בלייב איך אלץ מיט א שמייכל
ווייל אויב דער שגץ איז מיט אלע זיינע/אירע רמ"ח ושס"ה דאן איז שוין ממש געהעריגע נסיונות עצומות
און מיין עיקר קאמפף איז אויף ציפארמיידן דעם שגץ פון אוועקצינעמען מיין שמייכל
און דעמאלטס בין איך מיט השי"ת

פיין דאס דארפ מען טון אין דאס איז די וועג אין דאס טוען אלע צדקים גדענק יעדר יעדר האט נסיונת

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך ד' טבת התשע"ח 03:44 #247296

• גבאי
  • אחראי
געוואלדיג שמייכל. א גרויסן יישר כח.

איז צום ערשט, א יישר כח פאר'ן קומען אהער און שרייבן. צווייטנס, יישר כח פאר דעם געוואלדיגען שטיקל ליקטי תורה, איך האב אויסטערליש הנאה דערפון, ווייל איך האב אויך אזוי פארשטאנען, אז איך מוז אוועק שטיין פון לאסט זייער ווייט. און אסאך מאל איז דאס שרעקליך שווער. ווייל וויפיל איך וויל זיין ריין פון לאסט, דאך בין איך א בשר ודם, און וויבאלד די לאסט געבט מיר מאמענטאלע הנאה, ווילט זיך מיר כסדר ארייננעמען נאר אביסעלע. נאר א קליין טראפקעלע. כ'על נאר געבן אזוי א האלבע בליק, און אזוי אומשולדיגערהייט אריינכאפן א הנאה'לע.

אזעלכע סארט זאכן פלאגן מיך גאר אסאך. און דערפאר גיב איך דיר מיין דריטער יישר פאר'ן דערציילן וויאזוי דו געבסט זיך אן עצה מיט דעם. איך וויל נאר צוריק פרעגן, וואס טוט מען ווען עס ארבעט נישט. איך האב שוין פארשידענע מאל געהאט וואס איך שטופ עס אוועק און דריי אוועק דעם מחשבה צו עפעס אנדערש. רוב מאל געלונגט עס, אבער פאסירט אויך אז עס געלונגט נישט, און עס פייט צוריק צו בלייבן דוקא דא און זאגאר ווערן שטערקער און שטערקער.

וואס איך טוה געווענליך איז אזא פאל איז, אז איך הייב אן צו דאווענען, איך בעט ביים באשעפער ער זאל עס צונעמען פון מיר און מיך ראטעווען. אבער דער גרעסטער פראבלעם איז, אז צומאל כאפ איך זיך אז עס איז א תפילת שוא, ווייל איך וויל נישט עכט ער זאל עס אוועק נעמען. דאס הייסט אזוי, איך וויל ער זאל עס אוועק נעמען, אבער בכח. איך בין נישט גרייט עס צו לאזן גיין, אבער איך וויל אז ער זאל עס אוועק נעמען. און דער באשעפער ארבעט נישט אזוי. אויב איך כאפ עפעס אן, וועט ער עס נישט צונעמען. ער נעמט עס נאר צו ווען איך בין באמת גרייט אויפצוגעבן אויף דעם.

וואס זאגסטו צו דעם?

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך ד' טבת התשע"ח 11:49 #247305

• friend
  • שר חמש מאות
גבאי געשריבן on ד' טבת התשע"ח 03:44:
געוואלדיג שמייכל. א גרויסן יישר כח.

וואס איך טוה געווענליך איז אזא פאל איז, אז איך הייב אן צו דאווענען, איך בעט ביים באשעפער ער זאל עס צונעמען פון מיר און מיך ראטעווען. אבער דער גרעסטער פראבלעם איז, אז צומאל כאפ איך זיך אז עס איז א תפילת שוא, ווייל איך וויל נישט עכט ער זאל עס אוועק נעמען. דאס הייסט אזוי, איך וויל ער זאל עס אוועק נעמען, אבער בכח. איך בין נישט גרייט עס צו לאזן גיין, אבער איך וויל אז ער זאל עס אוועק נעמען. און דער באשעפער ארבעט נישט אזוי. אויב איך כאפ עפעס אן, וועט ער עס נישט צונעמען. ער נעמט עס נאר צו ווען איך בין באמת גרייט אויפצוגעבן אויף דעם.

וואס זאגסטו צו דעם?

אוי האסטו ארויס געברענגט א שטארקע נקודה
אז עכט ווען מען בעט איז מען נישט גרייט די באשעפער זאל עס אוועג נעמען

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך ד' טבת התשע"ח 15:33 #247323

• lashem
  • פרישער חבר
  • מעלדונגען: 7
  • האט שוין געלייקט: 142 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 17 מאל
  • קאָרמא: 0
דער באשעפער ארבעט נישט אזוי?

פארוואס נישט?

א איד וויל זיין קלין לאמיר דעס אנרופן רצון א'
יעצט קומט לאמיר עס רופן רצון ב', א סינעריא ער ווערט געטריגערט און וויל יעצט פאטשקען אין די בלאטע
זאגט רצון א' צו רצון ב' הער מיר צו שמ'לע איך ווייס די ווילסט אבער די קענסט נישט יעצט האבן די גוטע זאך
ענטפערט רצון ב' (און יעצט ליגט ער שוין אויפן פלאר און שטויסט מיט די פיס) פארוואס??? דעס וויל איך דווקא יא און קיינמאל קען איך נישט וכו' וכו'
זאגט רצון א' (שטרענג) ניין נאכאלץ איך קען נישט און איך וויל נישט, און ער שרייט צום אייבירשטען.
יעצט ווער איז די אמתדיגע איך דא? צו איז עס איך וואס וואס וויל לעולם זיין ריין אלץ חלק אלוקי ממעל. און וויל זיך היילן פון זיין קרענק?
אדער  דער וואס שרייט בטעם העליון אז דאסמאל קען איך נישט און איך וויל עס נישט פארפאסן?

אוודאי וויל מען דער אייבישטער זאל עס אוועקנעמן בכח. אבער נאר ווייל מ'וויל אמת'דיג  זיין ריין

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך ז' טבת התשע"ח 02:09 #247358

• גבאי
  • אחראי

אוי שם'עלע זאגסטו גוט. יעצט לאמיר גיין איין טריט ווייטער.

שם'עלע ליגט אויף דער ערד און אין עם שלאגן זיך ארום צוויי רצונות. רצון א' זאגט יא, און רצון ב' שרייט ניין, דו טארסט נישט. רצון א' ענטפערט, אבער עס איז גוט און איך מוז, און רצון ב' זאגט צוריק (שטרענג), ניין, דו טארסט נישט. און דאס גייט אזוי אן א לאנגע צייט.

עווענטועל טרעפן מיר זיך אין א מצב אז די הנאה ווערט שטערקער ווי די שטרענגקייט און גאר אפט געווינט רצון א' און רצון ב' בלייבט חוזק.

וואס געשעהט דא?

(איך ענטפער לפי מיין הבנה. יעדער איז וועלקאם זיך צו קריגן. און דערפאר האב איך דא געשריבן, אין א שמועס מיט שמייכל, וועלנדיג הערן זיין חוות דעת, און נאכמער, זיין עקספיריענס. איך האב דאס שוין מערערע מאל געשריבן דא, אבער איך גיי עס נאכאמאל שרייבן) וואס עס געשעהט איז פשוט, דער באשעפער האט באשאפן אזא זאך וואס הייסט בחירה חפשית, מיר אלע מענטשן פארמאגן עס. דער באשעפער האט אזוי באשאפן זיין וועלט אז בני אדם האבן בחירה. בעלי חיים (די ענימעל קינגדאם בלע"ז) פארמאגן דאס נישט, אבער די היומען קינגדאם יא.

מיר קענען בוחר זיין, יא, אדער ניין. און דער באשעפער האט אויף אונז ארויפגעלייגט דעם ארבעט בוחר צו זיין אין דעם טוב און בוחר זיין קעגן דעם רע.

יעצט אזוי, ווען שם'עלע ליגט דארט אויפן פלאור און קאפעט די פוס אז ער וויל יא. זאגט אים רצון ב' דו טארסט נישט, און שם'עלע וואלט געקענט באשטיין אז דער אייבישטער זאל בכוח אים צונעמען פון דארט. ווייל ער אליינס איז נישט גרייט צו מאכן דעם בחירה. דעם שווערן בחירה. דעם ביטער שווערן בחירה. דעם בחירה וואס צוליב דעם זענען מיר די בחיר היצורים, דאס וואס מאכן אונז מער פון דעם בהמה, דאס איז שוידערליך שווער צו טון. צו טשוזן אז נישט. אז איך בין יעצט גרייט מוותר צו זיין אויף דעם הנאה. עס ליגט דא פאר מיר. איך 'קען' עס האבן. איך האב די בחירה עס צו האבן. אבער איך קלויב, דעם אנדערן מהלך, אז איך בין גרייט אויפצוגעבן אויף דעם הנאה. דאס איז זייער שווער צו טון.

אנשטאט דעם וויל איך אז דער באשעפער זאל מאכן דעם טשויס און מיר "אוועקנעמען די בחירה".

ער זאל מיך בכח אוועק נעמען פון דארט. אזוי ארום וועל איך נישט דארפן מאכן דעם שווער דעסיזשן. אבער דער פראבלעם איז, אז מיר בעטן בעצם ביים באשעפער אז ער זאל צונעמען אונזער בחירה. און ער ארבעט נישט אזוי, פשוט, ווייל אלס מענטשן, וויל ער דוקא מיר זאלן יא האבן די בחירה און "מיר" זאלן מאכן דעם החלטה, נישט ער. ער מאכט די סארט החלטות פאר אלע אנדערע באשעפענישן, פונעם דומם, צומח און חי, ביז די מלאכים, שרפים, חיות און אופני הקודש, און העכער און נאך העכער, ביז די העכסטע. נאר פאר אונז מענטשעלעך האט ער איבערגעלאזט דעם ענין פון בחירה פאר אונז. יא, אזוי גרויס און חשוב זענען מיר ביי אים.

יעצט אזוי, יעדער כלל האט א יוצא מן הכלל, עס קען זיך אמאל מאכן, בבחינת טעמו וראו כי טוב, אז דער באשעפער זאל יא, באיזה אופן, צונעמען דעם בחירה פון אונז. אבער דאס פאסירט נאר באופן יוצא מן הכלל, דאס איז קיינמאל נישט קיין רעגלמעסיגע סארט הנהגה. פשוט ווייל עס איז נוגד צו דעם גאנצן מהות און ציהל פון די בריאה פון דעם מענטש. ווען דער באשעפער האט געזאגט נעשה אדם, "בצלמינו, כדמותינו וכו'" האט ער דאך געמיינט ממש דעם ענין, אז דער מענטש זאל האבן בחירה. און אויב גייט ער עס צונעמען, דאן איז דאך א שאד אויף די בריאה.

נאר וואס דען. דער אויבערשטער פארשטייט אויך אז אלס מענטשעלעך, זענען מיר גאר אפט, צו קליין און צו שוואך, אויסצופירן דאס וואס מיר ווילן באמת. צומאל זענען מיר גרייט 'באמת' אויפצוגעבן אויף דעם הנאה, אבער דאך האבן מיר נישט כח עס פאקטיש אויסצופירן. און דעמאלס קענען מיר בעטן ביים באשעפער, טאטי, איך בין גרייט אויפצוגעבן אויף דעם. איך מאך די בחירה, איך מאך דעם דעסיזשן: "איך בין רעדי אויפצוגעבן אויף דעם הנאה". אבער איך האב נישט די כח עס אויסצופירן, פליז טאטי, העלף מיר עס אויספירן.

און דעמאלס וועט טאטי העלפן. דעמאלס געבט ער אונז פלוצלינג כח צו טון וואס מיר ווילן. אבער נאר דעמאלס וועט ער עס טוהן אויף א רעגלמעסיגע אופן. ווייל "מיר" האבן געמאכט די בחירה. דער פלאן און ציהל פון די בריאה איז צושטאנד געקומען, א בן אדם האט בוחר געווען. ער דארף נאר די הילף פון אויבן עס אויסצופירן. אויב אבער מיר זענען נישט גרייט, אדער מיר קענען פשוט נישט, מאכן די בחירה, אויב זענען מיר נישט גרייט באמת, פון טיפן הארצן, אויפצוגעבן אויף די הנאה, דעמאלס גייט עס נישט דער אויבערשטער צונעמען פון אונז.

אבער דאס וויכטיגסטע ווען עס קומט צו דעם איז, צו זיין אמת'דיג מיט זיך. דער באשעפער ווייסט און פארשטייט בעסער פון אונז אלע ווי שווער עס איז אונז. ער איז געדולדיג מיט אונז פיל מער ווי מיר אליינס זענען געדולדיג מיט זיך, ווייל ער פארשטייט אונז פיל בעסער ווי מיר פארשטייען זיך אליינס. און דערפאר פארשטייט ער אויך אז עס קען געדויערן גאר לאנג ביז דער מענטש קומט צו משיג צו זיין דעם ענין.

אבער ער וויל מיר זאלן צוקומען צו דעם, צו קענען זיין אמת'דיג מיט זיך. אויב קען איך זיך נישט ברענגען צו זיין אמת'דיג מיט זיך, וועט הקב"ה מיך נישט העלפן. אויב איך זאג אים: טאטי נעם עס אוועק, איך וויל זיין ריין, אבער איך מיין צו זאגן: נעם אוועק מיין בחירה, איז דאס פשוט א תפילת שוא. אבער אויב איך אנערקען אז ליידער בין איך צו שוואך צו קענען מאכן די החלטה אליינס, און איך האב נישט די כח און רצון גרייט צו זיין מוותר צו זיין אויף דעם הנאה, איז דא עפעס אנדערש וואס איך קען טוהן. איך קען זאגן דעם אמת פאר מיין ליבן טאטן. דעמאלס קען איך זאגן: טאטי, איך האב נישט די כח און דעם רצון מוותר צו זיין אויף דעם הנאה. פליז, פליז טאטי, פליז האב רחמנות אויף מיר און מיין נשמה און געב מיר דעם כח, געב מיר דעם רצון. איך וואלט ווען געוואלט האבן דעם רצון מוותר צו זיין אויף דעם. איך וואלט געוואלט זיין גרייט צו קענען אליינס מוותר זיין אויף דעם הנאה. העלף מיר מיט דעם, העלף מיר האבן רצון.

יעצט בין איך אמת'דיג, איך בעט נישט דער באשעפער זאל משנה זיין סדרי בראשית און גיין אקעגן דעם גאנצן ענין פון בריאת העולם, ניין, איך זאג איך דעם אמת ווי איך האלט און איך בעט אים הילף מיר צו געבן דעם כח צו טוהן "וואס איך דארף", אויף צו קענען געהאלפן ווערן.

נו שוין, צו לאנג גע'דרש'נט.

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך י"ט אדר התשע"ח 18:24 #247929

• כי בשמחה תצאו
  • איצטיגע שטרעקע: 163 טעג
  • שר האלף
  • מעלדונגען: 264
  • האט שוין געלייקט: 613 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 632 מאל
WOW WOW גבאי, גאר שטארק הנאה געהאט פון די ווערטער, ממש זיך געגאסן פערל ווערטער...
געטראכט אפשר צוצולייגן א הוספה'לה, די ווערטער פונעם הייליגן נפש החיים, וואס דארף לכאורה פשוט מאכן גרינגער עס צו מיינען אמת'דיג, און נישט ס'זאל זיין א תפילת שוא, וז"ל (שער א פרק ו בהגהה) "אדם הראשון קודם החטא, אף כי בודאי היה בעל בחירה גמור להטות עצמו לכל אשר יחפוץ להטיב או להיפך ח"ו, כי זה תכלית כוונת כלל הבריאה, וגם כי הרי אחר כך חטא, אמנם לא שהיה ענין בחירתו מחמת שכחות הרע היו כלולים בתוכו, כי הוא היה אדם ישר לגמרי כלול רק מסדרי כחות הקדושה לבד, וכל עניניו היו כולם ישרים קדושים ומזוככים טוב גמור, בלי שום עירוב ונטיה לצד ההיפך כלל, אלא שהיו כוחות הרע עומדים לצד וענין בפני עצמו חוץ ממנו, והיה בעל בחירה ליכנס אל כחות הרע ח"ו כמו שהאדם הוא בעל בחירה ליכנס אל תוך האש, לכן כשרצה הס"א להחטיאו הוצרך הנחש לבא מבחוץ לפתות. אבל עתה אחרי שחטא אדם הראשון ונמשך אחר פיתוי הסט"א, אז נתערבו הכוחות הרע בתוכו ממש, והיצר המפתה את האדם נמצא בתוך האדם עצמו, עד שמתדמה להאדם שהוא עצמו הוא הרוצה ונמשך לעשות העון ולא שאחר חוץ ממנו מפתהו".
דאס טייטשט אז ווען א מ'זאל ארויסהאבן קלאר אז איך בעצם בין דער וואס וויל זיין גוט, און די אנדערע רצון איז לגמרי נישט איך, נאר עפעס א פרעמדער אביעקט וואס האט זיך אריינגעריסן אין מיך, וואלט לכאורה די תפלה געווען מער אמת, און גרינגער צו מאכן די טשויס צו באמת זיין גוט.
לעצט פארראכטן: ו' ניסן התשע"ח 23:30 דורך כי בשמחה תצאו.

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך י"ט אדר התשע"ח 19:19 #247932

• לומד
  • איצטיגע שטרעקע: 1004 טעג
  • שר חמש מאות
  • מעלדונגען: 1019
  • האט שוין געלייקט: 4329 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 1412 מאל
  • קאָרמא: 11
 יישר כוח כי בשמחה תצאו פאר די ווארימע הוספה. 

עס זעהט אויס מיר האבן נאך א תלמוד חכם/ידען/למדן. 

כנראה אז כל הגדול מחבירו יצרו גדול הימנו ווערט שטארק מקויים ביי אונז חברים.....

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך י"ט אדר התשע"ח 19:26 #247935

• כרעמזל
  • איצטיגע שטרעקע: 48 טעג
  • שר חמש מאות
  • חזקו ואמצו!
  • מעלדונגען: 977
  • האט שוין געלייקט: 751 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 1689 מאל
  • קאָרמא: 41

חברה לומד איז אקטיוו...

אויב ווילסטו מיר דאנקען ⇔ דאן דאווען אז איך זאל זיך האלטן ריין
 ביטע האלט מיט די טעגליכע תהילים 
 ענטפער פרעג קאמענטיר און באדאנק זיך אויפן פארעם כדי עס צו האלטן אקטיוו 

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך י"א ניסן התשע"ח 03:14 #248161

• גבאי
  • אחראי

יישר כח כי בשמחה פאר דעם שיינעם הוספה. דער געדאנק איז דאך זיכער אמת, אבער ווי געזאגט, ווען איך ליג אויף דער ערד און איך דארף מאכן דעם טשויס אהין אדער אהער, איז דער פאקטישער מציאות אז יעצט, אויף די מינוט, כאטש אפילו דער כח איז נישט באמת איך נאר עפעס פרעמד וואס האט זיך אריינגעכאפט אין מיר, איז אבער דער ביטערער מציאות אז יעצט שפיר איך אז עס איז א טייל פון מיר. און דערפאר קען איך נישט זיין פאלש מיט מיר און זאגן איך וויל, ווען באמת בין איך נישט גרייט מוותר צו זיין אויף די הנאה.

אז איר וועט אפלייענען דעם אימעיל וואס מען האט היינט ארויסגעשיקט וועט איר זעהן א מהלך וואס קען העלפן מאכן דעם בחירה, אבער שליסליך דארף דער מענטש מאכן דעם טשויס.

נאכאמאל, יישר כח פאר דיין שיינע הוספה.

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך י"א ניסן התשע"ח 03:15 #248162

• גבאי
  • אחראי
איך האק דא אריין מיט א זייטיגע זאך. איך זעה אז כמעט ביי יעדע טרעד דא, נאך עטליכע תגובות פארפארט דער אשכול פון דעם אריגינעלן טעמא. איך מיין אז דא איז שוין אויך אזוי. דער נושא פון דעם טרעד איז איבער זעהן שמוץ אין יעדע זאך, און דערווייל זעה איך אז מען רעדט שוין פון אינגאנצן עפעס אנדערש. אפשר איז כדאי זיך צו טרייען צו האלטן צום נושא.

סתם להערה בעלמא.

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך כ"ה כסלו התשע"ט 01:38 #252247

• שמע-תפלתי
  • איצטיגע שטרעקע: 163 טעג
  • שר האלף
  • מעלדונגען: 457
  • האט שוין געלייקט: 441 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 1119 מאל
לבטהור געשריבן on כ"ה כסלו התשע"ח 16:52:

ברכה והצלחה
שמייכל

זהו גמרא מפורשת . מי יודע איזה גמרא? ואני יותן לו דאנאעם קאסטערטט, איני יודע איך כותבים דאנאט בלשה"ק

ננישט צפיחית בדבש?

להטות לבבנו אליו ללכת בכל דרכיו ולשמר מצותיו וחקיו ומשפטיו אשר צוה את אבתינו
כי עיקר מציאות האדם בעה"ז הוא רק לקיים מצות ולעמד בניסיון,  והנאות העולם אין ראוי שיהו לו אלא לעזר ולסיוע בלבד לשיהיה לו נחת רוח ויישוב הדעת למען יוכל לפנות לבו אל העבודה הזאת מסילת ישרים

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך י' טבת התשע"ט 21:31 #252585

• יוסף המלך
  • איצטיגע שטרעקע: 13 טעג
  • שר המאה
  • מעלדונגען: 130
  • האט שוין געלייקט: 2386 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 197 מאל
  • קאָרמא: 2
גבאי געשריבן on ז' טבת התשע"ח 02:09:

אוי שם'עלע זאגסטו גוט. יעצט לאמיר גיין איין טריט ווייטער.

שם'עלע ליגט אויף דער ערד און אין עם שלאגן זיך ארום צוויי רצונות. רצון א' זאגט יא, און רצון ב' שרייט ניין, דו טארסט נישט. רצון א' ענטפערט, אבער עס איז גוט און איך מוז, און רצון ב' זאגט צוריק (שטרענג), ניין, דו טארסט נישט. און דאס גייט אזוי אן א לאנגע צייט.

עווענטועל טרעפן מיר זיך אין א מצב אז די הנאה ווערט שטערקער ווי די שטרענגקייט און גאר אפט געווינט רצון א' און רצון ב' בלייבט חוזק.

וואס געשעהט דא?

(איך ענטפער לפי מיין הבנה. יעדער איז וועלקאם זיך צו קריגן. און דערפאר האב איך דא געשריבן, אין א שמועס מיט שמייכל, וועלנדיג הערן זיין חוות דעת, און נאכמער, זיין עקספיריענס. איך האב דאס שוין מערערע מאל געשריבן דא, אבער איך גיי עס נאכאמאל שרייבן) וואס עס געשעהט איז פשוט, דער באשעפער האט באשאפן אזא זאך וואס הייסט בחירה חפשית, מיר אלע מענטשן פארמאגן עס. דער באשעפער האט אזוי באשאפן זיין וועלט אז בני אדם האבן בחירה. בעלי חיים (די ענימעל קינגדאם בלע"ז) פארמאגן דאס נישט, אבער די היומען קינגדאם יא.

מיר קענען בוחר זיין, יא, אדער ניין. און דער באשעפער האט אויף אונז ארויפגעלייגט דעם ארבעט בוחר צו זיין אין דעם טוב און בוחר זיין קעגן דעם רע.

יעצט אזוי, ווען שם'עלע ליגט דארט אויפן פלאור און קאפעט די פוס אז ער וויל יא. זאגט אים רצון ב' דו טארסט נישט, און שם'עלע וואלט געקענט באשטיין אז דער אייבישטער זאל בכוח אים צונעמען פון דארט. ווייל ער אליינס איז נישט גרייט צו מאכן דעם בחירה. דעם שווערן בחירה. דעם ביטער שווערן בחירה. דעם בחירה וואס צוליב דעם זענען מיר די בחיר היצורים, דאס וואס מאכן אונז מער פון דעם בהמה, דאס איז שוידערליך שווער צו טון. צו טשוזן אז נישט. אז איך בין יעצט גרייט מוותר צו זיין אויף דעם הנאה. עס ליגט דא פאר מיר. איך 'קען' עס האבן. איך האב די בחירה עס צו האבן. אבער איך קלויב, דעם אנדערן מהלך, אז איך בין גרייט אויפצוגעבן אויף דעם הנאה. דאס איז זייער שווער צו טון.

אנשטאט דעם וויל איך אז דער באשעפער זאל מאכן דעם טשויס און מיר "אוועקנעמען די בחירה".

ער זאל מיך בכח אוועק נעמען פון דארט. אזוי ארום וועל איך נישט דארפן מאכן דעם שווער דעסיזשן. אבער דער פראבלעם איז, אז מיר בעטן בעצם ביים באשעפער אז ער זאל צונעמען אונזער בחירה. און ער ארבעט נישט אזוי, פשוט, ווייל אלס מענטשן, וויל ער דוקא מיר זאלן יא האבן די בחירה און "מיר" זאלן מאכן דעם החלטה, נישט ער. ער מאכט די סארט החלטות פאר אלע אנדערע באשעפענישן, פונעם דומם, צומח און חי, ביז די מלאכים, שרפים, חיות און אופני הקודש, און העכער און נאך העכער, ביז די העכסטע. נאר פאר אונז מענטשעלעך האט ער איבערגעלאזט דעם ענין פון בחירה פאר אונז. יא, אזוי גרויס און חשוב זענען מיר ביי אים.

יעצט אזוי, יעדער כלל האט א יוצא מן הכלל, עס קען זיך אמאל מאכן, בבחינת טעמו וראו כי טוב, אז דער באשעפער זאל יא, באיזה אופן, צונעמען דעם בחירה פון אונז. אבער דאס פאסירט נאר באופן יוצא מן הכלל, דאס איז קיינמאל נישט קיין רעגלמעסיגע סארט הנהגה. פשוט ווייל עס איז נוגד צו דעם גאנצן מהות און ציהל פון די בריאה פון דעם מענטש. ווען דער באשעפער האט געזאגט נעשה אדם, "בצלמינו, כדמותינו וכו'" האט ער דאך געמיינט ממש דעם ענין, אז דער מענטש זאל האבן בחירה. און אויב גייט ער עס צונעמען, דאן איז דאך א שאד אויף די בריאה.

נאר וואס דען. דער אויבערשטער פארשטייט אויך אז אלס מענטשעלעך, זענען מיר גאר אפט, צו קליין און צו שוואך, אויסצופירן דאס וואס מיר ווילן באמת. צומאל זענען מיר גרייט 'באמת' אויפצוגעבן אויף דעם הנאה, אבער דאך האבן מיר נישט כח עס פאקטיש אויסצופירן. און דעמאלס קענען מיר בעטן ביים באשעפער, טאטי, איך בין גרייט אויפצוגעבן אויף דעם. איך מאך די בחירה, איך מאך דעם דעסיזשן: "איך בין רעדי אויפצוגעבן אויף דעם הנאה". אבער איך האב נישט די כח עס אויסצופירן, פליז טאטי, העלף מיר עס אויספירן.

און דעמאלס וועט טאטי העלפן. דעמאלס געבט ער אונז פלוצלינג כח צו טון וואס מיר ווילן. אבער נאר דעמאלס וועט ער עס טוהן אויף א רעגלמעסיגע אופן. ווייל "מיר" האבן געמאכט די בחירה. דער פלאן און ציהל פון די בריאה איז צושטאנד געקומען, א בן אדם האט בוחר געווען. ער דארף נאר די הילף פון אויבן עס אויסצופירן. אויב אבער מיר זענען נישט גרייט, אדער מיר קענען פשוט נישט, מאכן די בחירה, אויב זענען מיר נישט גרייט באמת, פון טיפן הארצן, אויפצוגעבן אויף די הנאה, דעמאלס גייט עס נישט דער אויבערשטער צונעמען פון אונז.

אבער דאס וויכטיגסטע ווען עס קומט צו דעם איז, צו זיין אמת'דיג מיט זיך. דער באשעפער ווייסט און פארשטייט בעסער פון אונז אלע ווי שווער עס איז אונז. ער איז געדולדיג מיט אונז פיל מער ווי מיר אליינס זענען געדולדיג מיט זיך, ווייל ער פארשטייט אונז פיל בעסער ווי מיר פארשטייען זיך אליינס. און דערפאר פארשטייט ער אויך אז עס קען געדויערן גאר לאנג ביז דער מענטש קומט צו משיג צו זיין דעם ענין.

אבער ער וויל מיר זאלן צוקומען צו דעם, צו קענען זיין אמת'דיג מיט זיך. אויב קען איך זיך נישט ברענגען צו זיין אמת'דיג מיט זיך, וועט הקב"ה מיך נישט העלפן. אויב איך זאג אים: טאטי נעם עס אוועק, איך וויל זיין ריין, אבער איך מיין צו זאגן: נעם אוועק מיין בחירה, איז דאס פשוט א תפילת שוא. אבער אויב איך אנערקען אז ליידער בין איך צו שוואך צו קענען מאכן די החלטה אליינס, און איך האב נישט די כח און רצון גרייט צו זיין מוותר צו זיין אויף דעם הנאה, איז דא עפעס אנדערש וואס איך קען טוהן. איך קען זאגן דעם אמת פאר מיין ליבן טאטן. דעמאלס קען איך זאגן: טאטי, איך האב נישט די כח און דעם רצון מוותר צו זיין אויף דעם הנאה. פליז, פליז טאטי, פליז האב רחמנות אויף מיר און מיין נשמה און געב מיר דעם כח, געב מיר דעם רצון. איך וואלט ווען געוואלט האבן דעם רצון מוותר צו זיין אויף דעם. איך וואלט געוואלט זיין גרייט צו קענען אליינס מוותר זיין אויף דעם הנאה. העלף מיר מיט דעם, העלף מיר האבן רצון.

יעצט בין איך אמת'דיג, איך בעט נישט דער באשעפער זאל משנה זיין סדרי בראשית און גיין אקעגן דעם גאנצן ענין פון בריאת העולם, ניין, איך זאג איך דעם אמת ווי איך האלט און איך בעט אים הילף מיר צו געבן דעם כח צו טוהן "וואס איך דארף", אויף צו קענען געהאלפן ווערן.

נו שוין, צו לאנג גע'דרש'נט.

קען נישט זיין קלארער!!
יישר כח ענק אלע

ענטפער: זעהן שמיץ אין יעדע זאך י"א טבת התשע"ט 16:39 #252597

• ich vil zan ehrlich
  • איצטיגע שטרעקע: 147 טעג
  • שר חמש מאות
  • מעלדונגען: 1161
  • האט שוין געלייקט: 2242 מאל
    האט שוין באקומען לייקס: 2025 מאל
  • קאָרמא: 27
WOW!!! זייער קלאר.
שכח יוסף פארן ארויפברענגען.

ושמענו מצדיק אמתי שאמר, שאלו היה אומר לו אחד, יהיה מי שיהיה, בעת שעסק בעבודת השם בתחלתו: אחי, חזק ואחז עצמך – הייתי רץ ומזדרז מאד בעבודתו יתברך, כי גם עליו עבר כל הנ"ל, ולא היה שומע שום התחזקות משום אדם - ליקו"מ תנינא, מ"ח

Acceptance is the answer to all my problems today!!! - The big book, Page 417

• בלאט:
  • 1
צייט צו מאכן א בלאט: 1.01 סעקונדעס

Are you sure?

יא